admin Kwiecień 10, 2018

Nie da się ukryć, iż dzisiejszy przemysł filmowy jest bez wątpienia bardzo rozwinięty. Samą historię sztuki filmowej liczy się w na przestrzeni wieków. To, jak spory wpływ wywarła na sztukę oraz kulturę, jest nie do przecenienia. Oczywiście każdego dnia akcentuje swoje miejsce w popkulturze szeroko rozumianej. Nie istnieje dzień, w którym nie puszcza się w kinach lub w telewizji jakikolwiek film. Należy jednakże przez krótki moment zastanowić się nad tym, z jakiej przyczyny pewne filmy bywają sławne już w trakcie swojej prapremiery, a pozostałe trafiają jedynie do niezbyt szerokiego grona filmoznawców przez cały czas swojego emitowania?

Na pierwszy plan warto wysnuć tematykę, która wceluje się do znacznej grupy odbiorców. Nie da się ukryć, iż dzieła o bohaterach już z koncepcji mieć będą niebywale szeroką widownię. Nie dość, że takiego rodzaju filmy to dla dzieci pozycja obowiązkowa do oglądania, to na dodatek znaczna grupa dorosłych widzów śledzi wydarzenia w fikcyjnym świecie superbohaterów a także konsumuje znaczną część produkcji. Produkcje te, częstokrotnie uzupełnione świetnymi momentami akcji, efektami komputerowymi, wciągającym scenariuszem są spore widowiskiem zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców.

Następnym czynnikiem w dość duży sposób wpływającym na popularność filmu jest gatunek. Nie da się ukryć, że każdego roku to filmy z akcją gromadzą w kinie dużą ilość odbiorców. Nie da się jednak nie wspomnieć o horrorach, na które także chodzi znaczna część miłośników mocnych wrażeń. Niemniej jednak obyczajówki, mimo wielu swoich zalet, nie mogą zdobyć takiej ilości odbiorców co przykładowo produkcje komediowe, filmy akcji czy wspomniane już horrory. Można zatem dojść do konkluzji, iż gatunek ma znaczny związek z popularnością filmu i tak w rzeczywistości jest.

Bywa także, że dzieła o oryginalnej fabule i zaskakującym mixie gatunków, emitowane tylko na filmowych festiwalach artystycznych potrafią zdobyć niebywale dużą popularność. Nie da się ukryć, iż w bezpośredni sposób przykładają się do tego również filmowe nagrody. Wówczas zdecydowana miłośników filmowych chce w bardziej dokładny poznać zdobywców nagród. Musimy w tym miejscu zaakcentować, jakie elementy mają dzieła, które mogą liczyć na dużą popularność. Trzeba wspomnieć, iż bywa to często pomieszane. Z jednej strony nie należy zapomnieć o tym, iż fabuła musi być wciągająca i angażująca, z drugiej trzeba zadbać o dobre wykreowanie wszystkich postaci. Spore znaczenie posiada także reżyseria – należyte stawianie kadrów potrafi w bardzo duży sposób uatrakcyjnić produkcję. Tym, co także posiada znaczenie, już procesie postprodukcji, jest montowanie. Dzięki montażowi będziemy w stanie osiągnąć zamierzony nastrój, ciekawą atmosferę, m.in. niepewności.

Oczywiście jest dostępnych wiele szkół filmowych, które mają indywidualne style i zdania o tworzeniu filmów. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że zarówno dzieła kulturowe jak i popkulturowe wymagają wielkiej pracy dużo osób. I bez wątpienia zajmować będą wyjątkowe miejsce w historii ludzkości.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*